Зберегти бджіл, щоб не було голоду, закликають аграріїв Вінниччини

Пасічники та екологи давно б’ють на сполох через щорічну масову загибель бджіл внаслідок отруєння пестицидами. Адже бджоли – це невід’ємна частина екосистеми та важливі комахи-запилювачі. У результаті їхньої невпинної роботи ми маємо урожай багатьох сільськогосподарських та садових культур. Часто можна почути, що із загибеллю бджіл на людство чекатиме голод.
Захист бджіл – спільна справа
Тому працівники Держпродспоживслужби регулярно проводять зустрічі з працівниками агрофірм та пасічниками щодо запобігання отруєнню бджіл пестицидами, дотримання законодавчих норм у сфері захисту рослин, розповідають про механізми взаємодії між аграріями і пасічниками.
Збереження бджіл – це не лише питання пасічників, а й спільна відповідальність аграріїв та органів контролю. Важливо, щоб усі учасники процесу дотримувалися правил застосування пестицидів та налагоджували комунікацію між собою. Лише спільними зусиллями ми зможемо захистити бджільництво та зберегти довкілля, – переконаний начальник Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області Андрій Якимчук.
Протягом минулого тижня спеціалісти Тульчинського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області проводили зустрічі з бджолярами та агровиробниками Крижопільської, Городківської, Піщанської, Студенянської, Томашпільської та Вапнярської територіальних громад.
Під час зустрічей учасникам нагадали про вимоги до безпечного застосування засобів захисту рослин, алгоритм дій пасічників та аграріїв у період обробітку сільськогосподарських угідь пестицидами. Наголосили на обов’язковій реєстрації пасік, а також своєчасному інформуванні органів місцевого самоврядування та користувачів сільськогосподарських угідь про їхнє місце розташування.
Агровиробники зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки повідомити про це органи місцевого самоврядування та пасічників, чиї пасіки знаходяться в радіусі 10 кілометрів від оброблюваних площ.
Що робити, коли загнули бджоли?
На жаль, не всі виконують необхідні вимоги. Тому бувають сумні випадки загибелі бджіл. В такому разі пасічники повинні повідомити суб’єкта господарювання, Держпродспоживслужбу, Національну поліцію та орган місцевого самоврядування.
Після цього проводиться обстеження пасіки комісією, складається акт та здійснюється відбір проб бджіл і рослин для аналізу.
Віднедавна почав діяти Державний аграрний реєстр – це система, яка сприяє прозорості аграрного сектору, допомагає пасічникам реєструвати свої господарства та отримувати повідомлення про заплановані обробки полів пестицидами.
Платформу запустило Мінагрополітики. Перший етап системи «Є-Бджільництво» – це електронний сервіс завчасного сповіщення про застосування засобів захисту рослин.
Його основне завдання – допомогти бджолярам убезпечити бджіл від отруєння та організувати кероване бджолозапилення. Сервіс містить настанови для аграріїв щодо використання інструментів попередження застосування засобів захисту рослин та інформації щодо ділянок бджолозапилення, – зазначив міністр агрополітики Віталій Коваль.
Що кажуть бджолярі
Новий електронний сервіс повністю інтегрується з іншими системами. Це Державний реєстр пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні, Реєстр паспортів пасік, системою «Трембіта». А також взаємодіє з органами місцевого самоврядування через підключення сервісів розсилки повідомлень.
Бджоляр Вадим Гончаренко запевнив «СічНьюз», що не чув до сьогодні про Державний аграрний реєстр. Вінничанин тримає невеличку пасіку з десяти вуликів у селі Яришівка Вінницького району. Збирає мед та продукти бджільництва для себе, родини, друзів. Каже, що постійно моніторить інформацію про обробку полів:
На щастя, мої бджоли не гинули. Але я часто читаю про такі випадки серед інших пасічників у ЗМІ. Мабуть, наші фермери обробляють посіви менш агресивною хімією. Постійно намагаюся тримати руку на пульсі, не випускаю бджіл, коли чую, що кроплять поля.
Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»
Читайте також
Під Вінницею працює «Батькова пасіка» – відзначаємо свято бджолярів