skip to Main Content
З питань реклами на сайті або співпраці звертайтесь:
Прайс Вакансії

Майстриня вважає, що подільська писанка має стати родинною традицією

У давнину, в період Великого посту, майстрині-писанкарки брали до рук писачки, замішували чи заварювали з трав фарби – і з гарними думками починали розмальовувати натуральним бджолиним воском яйце. Традиція виготовлення великодньої писанки в українців сьогодні оживає новими гранями. На щастя, багато майстрів відроджують та продовжують цю справу, створюючи не лише давню писанку, а й використовуючи чимало авторських технік. Але саме традиційна українська писанка є нашою національною гордістю.

Визнана культурним надбанням людства

І напередодні цьогорічного Великодня по всій Україні ми пишемо писанку. Нагадаємо, що українська писанка визнана частиною нематеріальної культурної спадщини світу. Адже наприкінці минулого року номінація «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць» офіційно увійшла до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Про визнання української писанки світовою спільнотою та про традиції виготовлення подільської писанки розмовляємо з писанкаркою, провідною методисткою з питань нематеріальної культурної спадщини Вінницького обласного центру народної творчості Марією Моторною.

– Основу номінації складають три елементи. Два з них включені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України — «Традиція гуцульської писанки» та «Українська писанка: традиція і мистецтво», що об’єднує спільноти з усіх областей України, зокрема і Вінниччини. Наша область доєдналася до внесення цього елементу, підготувавши подання «Технологія писанкового розпису Східного Поділля», адже подільська писанкова традиція постає самобутнім і унікальним мистецьким явищем.

– Як це відбувалося?

– Ми зібрали листи згоди усіх майстринь Вінниччини, які займаються відродженням саме традиційної подільської писанки і внесли до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини. Потім ми доєдналися до подання в національний перелік. Міжнародна номінація – це спільне подання двох країн, України та Литви. Визнання української писанки як культурного надбання людства демонструє усьому світу, що наша культура є невід’ємною частиною світової культури, яка базується на повазі до творчого розмаїття, та повазі до культури і традицій народу.

Особливості подільської писанки

– Які основні кольори, символи притаманні писанці Східного Поділля?

– Подільська писанка характерна зображенням на чорному тлі. Це символ родючості, Землі. Щодо символіки, то зображуються різні знаки, рослинні, геометричні, зооморфні, солярні знаки. Зазвичай дівчата малюють ружу – символ жіночності, дівоцтва. Хлопці пишуть дубове листя, жолуді. Чоловіки теж можуть писати, хоча це нетрадиційно. У давнину лише жінки та дівчата займалися писанкарством. Ввечері після роботи сідали за цей творчий процес. Писали обов’язково на повному яйці. Адже яйце – це символ життя, ми його наповнюємо змістом, малюючи певну символіку. Це зараз часто пишуть на видутому, дерев’яному яйці.

– Який Ваш улюблений символ писанки?

– Я люблю квіти, рослинну орнаментику. Та ж сама ружа. Люблю зображувати Берегиню на писанці.

– На Вінниччині є чоловіки-писанкарі?

– Так, зараз багато майстрів. Це Сергій Бугай, Віктор Косаківський та інші. І загалом у нас багато майстрів та майстринь Вінниччини, які відроджують писанкарство, зберігають та продовжують традицію. Сьогодні їх стає все більше.

Писати з чистими помислами

– Як відроджується писанкарство на Вінниччині?

– Майстрині Тетяна Пірус багато років займається цією справою. Сестри Марина та Оксана Верхові провели дослідження, видали книгу про подільську писанку. І чимало інших майстрів. Щороку у нас в ВОЦНТ проводяться майстер-класи, започаткований обласний і раз на три роки – Всеукраїнський фестиваль «Великодня писанка», як саме цього року. Тобто з усієї України зберуться писанкарки, робитимемо писанку задля перемоги. Минулого року я проводила майстеркласи для навчальних закладів, для студентів технічного коледжу. Є у нас проєкт «Перша писанка солдата» – це для військовослужбовців, з метою арттерапії. Так що віримо, що щороку збільшуватиметься кількість майстрів та майстринь, ми все робимо для цього.

– Маріє, що Ви порадите початківцям, які хочуть займатися писанкарством: шукати відеоуроки, йти на заняття?

– Звісно, завжди можна прийти на майстер-клас і познайомитися з процесом створення писанки. Але я вважаю, ці традиції мають відроджуватися та зберігатися в родинах. Наприклад, ми придбали писачки для усієї сім’ї. Це сьогодні не проблема, вони є в продажу у багатьох відділах для творчості, художніх салонах. І вдома обов’язково напередодні Великодня ми всі разом сідаємо, з чистими помислами, гарним настроєм і створюємо писанки. Тому я всім рекомендую та запрошую до цього неймовірного процесу творчості.

Оксана НІКІТІНА, «СічНьюз»

Читайте також

Майстриня з Вінницьких Хуторів навчає виготовляти різдвяних «павуків»

Виставку робіт подружжя митців у бубнівському стилі відкрили у Вінниці

Поділитися
0 0 голосів
Рейтинг статті
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Back To Top