Історія вінницької психоневрологічної лікарні імені академіка Олександра Ющенка

Будівля Вінницької обласної психоневрологічної лікарні ім. академіка Олександра Ющенка була відкрита у далекому 1897 році. Вона розташована на правому березі Південного Бугу. Має невеликий парк на своїй території, з якої відкривається чудовий вид на злиття двох річок (Бугу та Вишні) та на Старе місто, нагадує офіційний туристичний сайт Вінниці.
До тисячі пацієнтів одночасно
Це була перша в Україні психіатрична лікарня, побудована за спеціальним проєктом архітектора Д. Пруссака для лікувальних установ. Вона мала сучасне оснащення (водопостачання, каналізацію, електрику і центральне опалення. І могла обслуговувати до тисячі пацієнтів одночасно.
Корпуси медустанови були з’єднані, але водночас мали окремі дворики і достатню відстань один від одного. Також усі приміщення були з’єднані підземними переходами з рейковою дорогою для доставки їжі у кожне відділення.
Медзаклад навіть мав свою ферму і городнє господарство. У пацієнтів була працетерапія. Вони, наприклад, висаджували фруктові та декоративні дерева.
Бібліотека, церква, зала для розваг
Лікарня мала просторі, добре провітрювані та освітлені спальні. В головному корпусі були аптека, бібліотека і великий світлий зал для розваг.
А над головним входом розміщувалась домова церква. Її розписом, одночасно із розписом Володимирського собору у Києві, керував художник Адріян Прахов.
На жаль, ані розписи, ані вітражі верхніх напівкруглих вікон не збереглися. Але головний корпус лікарні залишився декорованим найбагатше: з рустрованим фасадом, ризилітами, напівколонами біля вікон, карнизами тощо.
На честь видатного лікаря
Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня носить ім’я академіка Олександра Ющенка з 1936 року. Він – видатний лікар, один з засновників біохімічного напрямку в психіатрії.
На початку своєї кар’єри Олександр Ющенко працював у цій лікарні ординатором. Сьогодні будівля є пам’яткою архітектури.
Польові шпиталі Української Галицької Армії і нацистів
За роки свого існування лікарня пережила багато. В серпні-грудні 1919 року у ній був польовий шпиталь Української Галицької Армії. А з лютого 1942 року лікарнею керувала окупаційна німецька військова адміністрація. Вона облаштувала там шпиталь для німецьких солдатів.
Під час відступу нацисти спалили корпуси. Лікарню повністю відновили лише у 1955 році. З того часу у ній почали надавати психіатричну, неврологічну та нейрохірургічну допомогу.
Володимир ПРИСЯЖНЮК, «СічНьюз»
Читайте також
Історія будівлі колишньої думи Вінниці, де збиралася Директорія УНР
Історія вінницького готелю “Палас”, який проєктував Григорій Артинов
Від пошти і НКВС до торгової палати: історія “шоколадного будинку” у Вінниці